Пострадал от т.нар. възродителен процес осъди прокуратурата

  • 11 декември 2017 07:13

  • 6972
  • 16
Пострадал от т.нар. възродителен процес осъди прокуратурата
©

Пострадал от т.нар. възродителен процес осъди прокуратурата по закона за отговорността на държавата за нарушено право на разглеждане и решаване на делото в разумен срок.

На Ш.С.М. трябва да му бъдат платени неимуществени вреди за периода 1991-2017 г., защото претърпял разочарование и страх, че дълги години няма изгледи за приключване на делото и обвиняемите ще останат ненаказани. Гражданинът ще бъде обезщетен и за излъганите му очаквания за възмездие за погазените права и достойнство, емоционално напрежение и загуба на доверие в институциите, както и здравословни проблеми. Става дума за принудителната смяна на имената на ислямизираните български граждани, довела до репресии през 80-те години. Досъдебното производство, образувано през 1991 г., още не е приключило.

Софийският районен съд се е произнесъл преди седмица, пише в. "Сега", като се позовава на деловодната система на съда. Решението на съдия Даяна Топалова, което подлежи на обжалване, може да повлече стотици дела срещу прокуратурата. Ш.С.М. иска 100 000 лв. обезщетение, но е предявил само частичен иск за 5001 лв. Съдът е съгласен, че "справедливият размер на обезщетението е 100 000 лв., и удовлетворява изцяло частичния иск."

В исковата си молба, подадена през март, Ш.С.М. твърди, че е пострадал от престъпления - побой, въдворяване в лагера "Белене" и заточение по време на т.нар. възродителен процес, за които е образувано следствено дело №1/1991 г., което не е приключено досега. Прокуратурата пледира, че разследването е много сложно, защото има много обвиняеми и стотици пострадали, чието поведение е допринесло за забавянето, както и че е трябвало да бъдат изпратени съдебни поръчки в чужбина. Според обвинителите вредите на Ш.С.М. са причинени не от неразумния срок на разследването, а от репресиите през т.нар. възродителен процес. Търсеното обезщетение е завишено и не отговаря на вредите, на икономическия стандарт в страната и на съдебната практика по аналогични случаи, твърдят прокурорите.

Съдът не е съгласен. "Няма фактическа и правна сложност, която да обоснове провеждане на досъдебно производство с продължителност, надхвърляща почти два пъти абсолютната давност, с която се погасява наказателното преследване за престъплението, което се разследва. По същество това поведение представлява отказ от правосъдие, тъй като изключва възможността за упражняване на правата на пострадал в рамките на един човешки живот", пише съдията.

В решението се разказва как след образуването на разследването през 1991 г. до 1998 г. делото е разглеждано относително ритмично и бързо, като в този период обвиняемите са предавани на съд два пъти. И двата пъти съдът е връщал делото на прокуратурата, защото не са били посочени пострадалите от престъплението. От 1998 г. до 2001 г. не са извършвани никакви действия по посочването им. В периода 2001-2004 г. са установени и разпитани 312 пострадали от общо 446. Това е косвено доказателство за неоправданото бездействие от близо 10 г. за установяване на пострадалите. От 2002 г. до сега останалите 134-ма души не са разпитани - заради неправилно оформена съдебна поръчка или по други неясни причини. "Изпълнението на задължението за пълно и всестранно разследване е било въпрос на организация и воля, при положение че е на разположение ресурс на цяла една държава", пише съдията.

Още през декември 2003 г. е изтекла абсолютната давност по делото, обяснява през 2007 г. зам. главният прокурор Валери Първанов след заседанието на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията. Той бе поканен във връзка с писма на наши изселници в Турция до европейските институции, че делото не е стигнало до съд. Първанов припомни на депутатите, че то е образувано през 1991 г. срещу бившия вътрешен министър Димитър Стоянов, Тодор Живков, Петър Младенов и Пенчо Кубадински. Първоначално обвинението е било по глава първа от НК - за подбуждане към расова или национална вражда и омраза. През 1992 г. Първанов го преквалифицира във военно длъжностно престъпление. Внесено е във Върховния съд през 1993 г., но военният съдия Николай Чирипов го връща с указания да се издирят всички пострадали.

Според Първанов, цитиран от "Дарик", делото не може да се прекрати, преди да се разпитат тези хора. Ако от разпитите им се открият нови престъпления и се повдигне ново обвинение, което предвижда по-тежко наказание и давността е по-дълга, тогава делото може да се възобнови.

Макар и да няма приключило разследване и осъдени за възродителния процес, районният съдия Топалова говори за престъпление, което е "резултат от действията на конкретни висши държавни служители (...) и за изпълнение на деянието е използван целият държавен ресурс и най-вече на силови министерства. Репресията е била насочена към ищеца само поради етническия му произход с цел насилствена промяна на етнокултурната му идентичност, но същевременно с това пострадалият е бил използван като средство за подчиняване на останалите в общността. Начинът на засягане на правата, освен че е изключително мъчителен и грубо потъпкващ човешкото достойнство, засяга по такъв начин основните му човешки права, че има за последица гражданска смърт на пострадалия за този период. Горното съдът счита за проявление на изключителен държавен произвол, подриващ устоите на правовата държава и нарушаващ основни международни демократични стандарти за етническо самоопределяне на индивида".

Последвайте канала на

Филип Епитропов
6972 16

Свързани новини

Коментари 16

Добави коментар
Бг

2017.12.13 | 06:29

16
Ами тези стотици обвиняеми,сега са в парламента,лесно е..
Бг

2017.12.13 | 06:28

15
Made in BG=секта със ръководители-бивши комунисти!!!
DELIORMANLI

2017.12.13 | 06:28

14
ZA PODOBNI PRESTAPLENIYA SROK ZA DAVNOST NYAMA!TOVA PRESTAPLENIE NA BALGARSKATA DARJAVA S NISHTO NE SE OTLICHAVA OT NACISTKITE PRESTAPLENIYA I OT SREDNOVEKOVNATA INKVIZICIYA!LICHNO AZ SAM POTARPEVSH PORADI KOETO I AZ SHTE POTARSYA LICHNA OTGOVORNOST OT SVOITE MACHITELI I INKVIZITORI PO TOZI SLUCHAY!STAVA VAPROS ZA SHUMENSKIYA OTDEL NA DS I NAY VECHE OTLICHILITE SE \"GEROI\" PO TOVA DELO A IMENNO KAPITAN PLAMEN DANEV I LEYTENANT CHAVDAR VELINOV!MAST ZA IZRODITE I VSENARODEN SAD ZA TYAH + VA

2017.12.13 | 06:28

13
Живков трябваше да изсели всички рязани.
До гост

2017.12.13 | 06:28

12
Живков трябваше да ви вкара всички умни като теб в Белен
До гост

2017.12.13 | 06:28

11
Прости коментари хапвайки сланина от опушената кухничка.
Българка

2017.12.13 | 06:28

10
Не им подхождат нашите хубави български имена. Хубаво бяха заминали. Лошото е, че няма отърване от тях-пак се връщат и въобще не се интегрират - не говорят български въпреки че са родени тук-и родителите им и техните родители.
DELIORMANLI

2017.12.13 | 06:28

9
CHE TE NE NI I TRYABVAT VASHITE "PRAKRASNI: IMENA!ZADRAJTE SI GI ZA VAS! A ZASHTO SA DLAJNI HORATA OT TURSKI PROIZHOD NEPREMENNO DA GOVORYAT NA BALGARSKI?NALI UJ TVARDITE CHE STE DEMOKRATICHNA STRANA?ZASHTO VSE NALAGATE NA HORATA NESHTO?VASHITE IMENA I VASHIYA SI EZIK??? BADETE TOLERANTNA!SVETA NE SE VARTI OKOLO BALGARIYA!
Бг

2017.12.12 | 16:16

8
Това което стана в БГ,не съществува никъде по света!!!!
Бг

2017.12.12 | 16:16

7
Насилствена смяна на имената-това е престъпление!!!!
Бг

2017.12.12 | 16:16

6
Искам всички които могат да осъдят България,и без това”ТЯ” си заминава като страна и традиции.

Добави коментар

Водещи новини