Климатичните промени откриват огромни възможности за инвестиции

  • 27 април 2017 11:57

  • 1488
  • 1
Климатичните промени откриват огромни възможности за инвестиции
© Getty Images

Климатичните промени би трябвало да се използват като възможност за привличане на капиталови потоци в нисковъглеродни инвестиции, създаване на работни места и насърчаване на растежа, а не толкова да се възприемат като поглъщащ пари товар, посочват експерти и високопоставени служители.

Макар и трилиони долари потенциално да са на разположение за климатични инвестиции и страни като Индия да открива достъп до евтината слънчева енергия за милиони хора, голямото предизвикателство ще се окаже да се гарантира, че най-бедните в света се възползват от всичко това. Такива мнения се чуха на среща на Световната банка в края на миналата седмица.

"Това е най-голямата възможност в историята на света - най-голямата инвестиционна възможност, но трябва да имаме ясна визия, трябва да имаме стратегическо управление ... да обединим световната общност, за да имаме необходимото финансирате за ускоряване на набраната инерция, посочи бившият вицепрезидент на САЩ Ал Гор на дискусията.

Виж още: Тесла напълно обезпечи с енергия остров в Тихия океан (видео)

Президентът на Световната банка Джим Йон Ким отбеляза, че финансирането на дейности, свързани с промените в климата, би могло да се окаже по-печеливша възможност за 8,5 трилиона долара в облигациите с отрицателна доходност, за 24,5 трилиона долара в държавни ценни книжа с изключително ниска доходност и за още 8 трилиона долара в брой, макар че все още предстои да бъде оформена ясна стратегия.

Като оставим настрана какво си мислите за климатичните промени, съществуват възможности за инвестиции, които ще ви донесат по-висока доходност, отколкото която и да е от инвестиции, в които в момента са вложени над 40 трилиона долара, посочи Джим Йон Ким.

Шведският министър на финансите Магдалена Андершон каза, че страната й, която въведе въглероден данък преди 25 години, е съчетала същественото намаляване на вредните емисии с икономическия растеж.

"Наистина трябва да въведем политиката за климата като нещо основно за всички инвестиции и всички политически решения, посочи тя. "Ние обаче знаем, че най-изгодният начин да се получат инвестиции в правилната посока (...) е да се сложи цена на въглерода."

В САЩ 70 % от новите капацитети за получаване на електричество миналата година са слънчеви или вятърни, отбеляза Гор. Той очерта възможност да бъде създаден нов световен сектор, основаващ се на източниците на чиста енергия, модернизирането на сградите и въвеждане на устойчиво селско и горско стопанство.

Светът се нуждае от перспективата, че решението на нашата световна икономическа болест е именно справянето с климатичната криза, каза Гор, според когото вероятността САЩ да останат част от Парижкото споразумение за климата е над 50%.

Социална справедливост

Ключът е в това как да се отключи финансиране за икономически растеж, които също така носи ползи за климата, според бившия изпълнителен секретар на Рамковата конвенция на ООН за промените в климата Кристина Фигерес.
Пускането в петък на фонд за зелени облигации на стойност 2 милиарда долара, което е подкрепен от International Finance Corporation и Amundi, може да помогне да се стимулират инвестициите в климата в развиващите се страни, допълни тя.

"Отживелица е мисленето, че мерките за опазване на климата са скъпи, бреме и отговорност", каза тя. "Бързият и изразен растеж при технологиите и понижаването на цените направи това най-добрата възможност - и това е историята на растежа този век," допълни Кристина Фигерес.

Виж още: Илон Мъск представи "соларен покрив" (видео)

Следвайки примера на Китай, страни като Индия използват слънчевата енергия, за да прескочат скъпите програми за електрифициране и да започнат евтини, чисти доставки за хората без достъп до електричество, посочват експерти.

Да се гарантира, че най-бедните страни в света могат да получават инвестиции, за да развиват природощадяща инфраструктура и селско стопанство е решаващо, посочи президентът на Световната банка. Бедните казват, че ботушът на климатичните промени ги притиска всеки ден, допълва той.

На света вече му се налага да се справя с кризи, свързани с климатичните промени - от глада в Африка до извънредното положение в Луизиана заради бреговата ерозия.

Не можем да забравим елемента на социална справедливост при мерките за опазване на климата, посочи Джим Йон Ким. Трябва да сме съсредоточени и да не допускаме всичко да отива за нови, лъскави технологии, а за да се гарантира на хората, че няма да губят домовете си, всеки път, когато вали, допълни той.

Последвайте канала на

БТА
1488 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2017.04.27 | 19:52

1
малиии , тия изобщо не са схванали за какво става въпрос , та точно идиотската система за свръх печалбарство ни докара климатичните промени

Добави коментар

Водещи новини