Златанов се явява пред САС с нова защита

  • 26 май 2014 16:05

  • 1779
  • 0
Златанов се явява пред САС с нова защита
©

Бившият шеф на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) Филип Златанов ще се яви пред Софийския апелативен съд (САС) с нова защита.

Той е прекратил правомощията на адвоката си Антон Терзийски и се е доверил на кантората "Савова & сие", твърди "Труд". Промяната не е изненадваща, като се има предвид, че в Софийски градски съд (СГС) през март обвинението не срещна отпор от защитата и съдът се произнесе с извънредна строгост - прати подсъдимия в затвора, въпреки че прокурор Снежана Копчева предложи наказанието му да бъде условно. Като чу присъдата - 3 години и половина под ключ, адвокат Терзийски събра очите на публиката - с бодра крачка пристъпи към прокурорката и усмихнато се здрависа с нея. Продължението на съдебната сага се очаква с интерес от юристи, политици и журналисти, тъй като около казуса на първа инстанция се очертаха повече въпроси, отколкото отговори. Делото започна на 31 март и приключи само в две заседания. Съставът на СГС с председател Андрей Ангелов го разгледа в съкратена процедура - свидетели и вещи лица не бяха разпитвани. Прословутото тефтерче, в което бившият шеф на КПУКИ си е записвал кой да бъде "ударен", кой " оправен" и кой "отложен", не бе представено като доказателство. Съдия Ангелов остави без уважение молбата на гражданин да го получи с мотива, че "тефтерче по делото няма, то е отделено по друго наказателно производство".

Наблюдателите на процеса така и не видяха скандалните записки, прожектирани миналото лято на пресконференция на прокуратурата:"да има конфликт", "да няма конфликт", "да не се бърза", "да се движи", "Да чуя ИФ! Да дам на ИФ! ИФ да каже!","ИФ-ЦЦ-ББ!" и т.н. След юлската прожекция на държавното обвинение бившата депутатка от ГЕРБ Искра ФидосоваИскра Фидосова Искра Фидосова Искренова е родена на 22. 08. 1971 г. в гр. Лом. Завършва гимназия в Монтана, после напусна парламента. Необяснимо обаче тя не е разпитана в хода на разследването, също както и Цветан ЦветановЦветан ЦветановЦветан Генчев Цветанов е роден на 8 април 1965 г. в София. През 1987 година Цветанов постъпва на работа и Бойко БорисовБойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г. Без да покаже интерес към въпроса има ли поръчители и подбудители на престъпленията, в които е обвинен Златанов, съдия Ангелов го призна за виновен. Първо, че умишлено не е качил в интернет решението на КПУКИ да прекрати производство за конфликт на интереси срещу президента Росен ПлевнелиевРосен Плевнелиев Росен Асенов Плевнелиев е президент на Република България и бивш министър на регионалното и така го е облагодетелствал. Второ, че не е публикувал решение, че бившата зам.-шефка на Комисията за финансов надзор Димана Ранкова е в конфликт на интереси и така попречил да го обжалва. Подсъдимият бе оправдан по третото обвинение, че е прикрил решение за главния одитор на Сметната палата Лилия Бунева. Той не бе словоохотлив на излизане от съдебната зала, а и вчера пред "Труд" каза само: "Вярвам на съда".

Мотивите на съдия Ангелов са на сайта на СГС. В тях няма дори и намек за онова, което подсказват бележките на Златанов - че комисия, призвана да бори корупцията, е била използвана като маша за политически репресии от мастити фигури в ГЕРБ. В тях става дума само за нарушение на задължения. "Опорочаването на производствата срещу Плевнелиев, Ранкова и Бунева засяга чувството за справедливост, равнопоставеност на гражданите пред закона. У хората се е създало впечатление, че комисията е била зависима от политически интереси", пише Ангелов. А дали е достоверно това "впечатление"? И чии са интересите? От изписаните 58 страници това не може да се разбере.

"Стореното от Златанов е изключително морално укоримо", пише още съдията в мотивите. За стореното от командирите му - нито дума. В документа следва препис на обвинителния акт с цитати от тефтера на Златанов: "Решенията за Р. и президента още не съм ги пуснал- другата седмица ще се коментира и ще се реши (ИФ)" И още: "П. 1. Недопустимо е да стане известно 2. Прекратяване." И друго: "РП - сигналът е прекратен, да не се качва в интернет; няма санкция по закон; чака се - по-натам незабелязано - в рубриката прекратени". Следва заключение на съдията: "Наказанието трябва да е предупреждение и да има превантивен ефект върху хората в държавното управление и контрол". Тук се коментира наказанието на Златанов. Но е оставено без коментар нещо друго, не по-малко важно - чувството за безнаказаност, с което се сдобиват тия, които са го командвали, оставайки недосегаеми от съда.

Ето и аргументите на адвокат Ирен Савова, която ще брани Златанов на втора инстанция: "Моят клиент е предаден на съд с обвинение за множество деяния, които прокуратурата е квалифицирала като едно - т.нар. продължавано престъпление - по чл. 282 от НК. Така формулираното обвинение няма нищо общо с внушеното на обществото по-рано, че се касае за търговия с влияние и че Златанов е превърнал КПУКИ в орган за репресия и политическа саморазправа. Чл. 282 визира неизпълнение, нарушаване на служебни задължения или превишаване на власт. За да е престъпление всяко от тези деяния, то трябва да е извършено с цел да се набави облага или да се нанесе вреда на някого. Именно тези обстоятелства е следвало да докаже прокуратурата!

При обвинението за Ранкова се сочи, че се цели да се навреди, като не й се даде възможност да оспори своевременно решението на КПУКИ в съда и да си изчисти доброто име. Това е абсурдно! Възможността да се оспори решението не е отнета, защото срокът за обжалване тече от съобщаването на акта. При обвинението за президента Плевнелиев се сочи като цел набавяне на облага - да не бъде накърнен имиджът му, като не се публикува информация, че срещу него е имало сигнал. Пак абсурд! Като не се извърши нещо, нищо не се променя. Трябва нещо да се промени, за да се набави облага." Златанов не само не облагодетелства президента, а вреди на репутацията му, заявиха пред "Труд" от "Дондуков" №2. Прокурор Копчева каза само, че прокуратурата говори с актовете си.

"Съдът безкритично е приел обвинителния акт. В мотивите си той издига КПУКИ до най-значим орган в съдебната система. С други думи, непубликуването на нейно решение в интернет може да доведе до разрушаване на държавността. Този извод звучи смехотворно на фона на безобразията, които обществото наблюдава в дейността на основните държавни институции. Ако Златанов следва да лежи в затвор, че не е публикувал на сайта решение на комисията, възниква въпросът - на колко съдии им е повдигнато обвинение, че не са публикували съдебните си актове или прекомерно са забавили произнасянето си?", смята адвокат Савова.

Има и един още по-важен въпрос: Дали наказателният процес за тефтерчето на Златанов се ръководи единствено и само от законността? Или ръководната идея е да се угоди на общественото мнение, като се вкара поредната дребна риба в затвора, докато едрите се крият в подмолите на властта? Сравнението с рибите е заради мълчанието. Запитан кога за последно е виждал Фидосова, Златанов и вчера отказа коментар.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1779 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини