Бойко Борисов

Бойко Методиев Борисов е министър-председател на България от 27 юли 2009 г. до 12 март 2013 г. На 20 февруари 2013 г. той подаде оставка заради уличните протести.

Борисов е роден на 13 юни 1959 г. в Банкя.

Дипломира се във Висшата специална школа на МВР като инженер по специалността "Противопожарна техника и безопасност" с чин лейтенант.

В периода 1985–1990 г. е преподавател във Висшия институт за подготовка на офицери и научноизследователска дейност на МВР. Защитава дисертация на тема “Психо-физическата подготовка на оперативния състав” и му е присъдена научна степен “доктор”.

През 1990 г. напуска системата на МВР, а през 1991 година основава фирма “ИПОН-1” ООД, която е сред най-големите охранителни фирми в страната. Фирмата членува в Световната организация на охранителите IAPPA, а Бойко Борисов е персонален член на организацията.

На 01.09.2001 г. е назначен на длъжност главен секретар на МВР с указ на президента на Република България, а със заповед на министъра на вътрешните работи му е присъдено звание “полковник” от МВР.

С указ от 2002 г. на президента на България е удостоен със звание генерал-майор, а на 25.06.2004 г. е удостоен със званието генерал-лейтенант.

На 10.11.2005 г. Борисов е избран за кмет на София.

През май 2011 година сайтът “Бивол” публикува разкретена от "Уикилийкс" грама на бившия американски посланик Джон Байърли.

Грамата е с дата 9 май 2006 г. В нея се посочва: “В миналото Борисов сътрудничеше тясно с Посолството в правоохранителната дейност, и, поне публично, остава силно проамерикански настроен. Борисов, обаче, е обвиняван в сериозна криминална дейност в миналото и поддържа тесни връзки с Лукойл и руското посолство”.

В грамата на Байърли пише още: "След края на еднопартийното управление, Борисов се заема с бизнес. Основава собствена охранителна фирма и я превръща в една от най-големите в бранша повремето, когато "частната охранителна дейност“ беше синоним на изнудване и силови действия”. Спомената е и ролята на Борисов като бодигард на Тодор Живков и Симеон Сакскобургготски.

Подава оставка на 20 февруари 2013 г. На следващия ден тя е гласувана от Народното събрание.

Народен представител от ПП ГЕРБ в 42-ото Народно събрание на Република България (21.05.2013-24.07.2014 г.).

Избран за министър-председател на Република България на 7 ноември 2014 г. от 43-ото Народно събрание.

От 10 януари 2010 г. до момента е председател на ПП ГЕРБ.

В професионалната си кариера е награждаван многократно. Сред отличията, с които е удостояван, са Международната награда на фондацията (Prix de la Fondation) на форума „Кран Монтана“ за усилията му и ангажимента в борбата с корупцията и организираната престъпност в България (2010 г.), награда от Европол за добро сътрудничество с българските служби за сигурност (2010 г.), Европейската награда „Бронзов бик“ от Асоциацията на данъкоплатците в Европа (2009 г.), Кавалер на Големия кръст на ордена „За заслуги на Италианската република“ (2009 г.), Почетна титла Командир на Ордена на Звездата на италианската солидарност (2006 г.), Почетен жезъл от генералния директор на полицията на Испания, Медал за бойно съдружие от заместник-директора на ФСБ на Русия, Почетен медал на френската полиция от името на Президента на Франция и от името на министъра на вътрешните работи, вътрешната сигурност и местните свободи, Кръст за полицейски заслуги с червена звезда от министъра на вътрешните работи на Кралство Испания, Награда за особен принос в развитието на тениса в България от президента на „Тенис Европа” Жак Дюпре (2012 г.), сертификати за благодарност за изключителен принос в борбата с наркотиците, организираната престъпност и корупцията, с фалшивото евро от Службата за борба с наркотиците (ДЕА) към Департамента на правосъдието на САЩ, от МВР и Генералната дирекция на Турската национална полиция, от директора на „Европол” Юрген Щорбек и др.