Етиопец спечели маратона на София (обновена+снимки)

• 09 октомври 2016 13:19

• 2875
  • 0
© Булфото

Гудета Бирату от Етиопия спечели 33-о издание на лекоатлетическия маратон на София. Етиопецът измина класическата дистанция на 42.195 км с неофициално време от 2:15.45 часа.

Това е третото най-добро време в историята на маратона. Министърът на младежта и спорта Красен Кралев връчи лавровия венец на победителя след финала.

На второ място завърши Тефери Балча от Етиопия на 11 секунди, а трети на 35 секунди финишира Моузес Кибере от Кения, съобщи БТА.

Точно в 10 часа от Национaлния стадион стартираха участниците в маратона. Над 3000 участници бягаха на четири дистанции - 42 километра, 21, 10 и 3 километра. Продължителността на бягането е около 5.5 часа, но мнозина избраха по-късата дистанция от 21 километра.

В маратона участваха бегачи от Етиопия, Кения и Мароко, както и от Европа, Северна Америка и Азия. Бягането в маратона е валидно и за балканско и национално първенство.

Провеждащият се днес 33-и маратон на София стана причина за редица ограничения в движението.