Гутериш остава начело и след петото гласуване в Съвета за сигурност на ООН за генерален секретар

  • 26 септември 2016 21:36

  • 3104
  • 0
Гутериш остава начело и след петото гласуване в Съвета за сигурност на ООН за генерален секретар
© Getty Images

Бившият португалски премиер Антониу ГутеришАнтониу Гутериш Антониу Гутериш е португалски политик. Гутериш е роден в Лисабон на 30 април 1949 г. в религиозно продължава да е начело в надпреварата за следващ генерален секретар на ООН и след петото тайно гласуване в Съвета за сигурност, съобщиха дипломати, цитирани от Ройтерс. Българският кандидат Ирина Бокова е на шесто място, съобщи Франс прес.

Гутериш отново получава 12 гласа "насърчавам", 2 гласа "не насърчавам" и един "без мнение". Той спечели и предишните четири тайни гласувания.

На второ място е бившият сръбски външен министър Вук Йеремич с осем гласа "насърчавам", шест "не насърчавам" и един "без мнение".

Трети е словашкият външен министър Мирослав Лайчак с осем гласа "насърчавам" и седем "не насърчавам".
Следват бившият словенски президент Данило Тюрк и аржентинската външна министърка Сусана Малкора, които имат по 7 гласа "насърчавам", 7 "не насърчавам" и един "без мнение".

Шефката на ЮНЕСКО, българката Ирина Бокова е на "разочароващото" 6-о място с 6 гласа "насърчавам", 7 "не насърчавам" и два "без мнение", съобщи Франс прес. Този резултат може да осуети шансовете й да остане в надпреварата въпреки руската подкрепа за нея, отбелязва агенцията.

Заместник-председателката на Европейската комисия Кристалина Георгиева, също българка, намекна в четвъртък, че може скоро да се включи в състезанието, ако Бокова е принудена да се оттегли, отбелязва АФП.

По-рано българското правителство, което подкрепя Бокова, заяви, че може да преразгледа позицията си, ако тя не вземе едно от първите две места в днешния вот, припомня агенцията.

След Бокова с еднакъв резултат са бившият премиер на Нова Зеландия Хелън Кларк и бившият македонски външен министър Сърджан Керим с по шест гласа "насърчавам" и девет "не насърчавам".

Последна е бившата молдовска външна министърка Наталия Герман.

Съветът за сигурност ще организира тайни гласувания до постигане на консенсус за кандидат за следващ генерален секретар на ООН.

Следващият вот ще е на 5 октомври. Постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин заяви, че на този вот бюлетините на петте постоянни членки на Съвета за сигурност - САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания - ще са с различен цвят от тези на десетте непостоянни членки, но гласуването ще остане тайно. Това позволява на кандидатите да видят дали някоя от петте постоянни членки ще им наложи вето, отбелязва Ройтерс.

Очаква се името на следващия генерален секретар на ООН да бъде обявено най-рано през октомври, като след това избраният от Съвета за сигурност кандидат трябва да бъде утвърден от Общото събрание на ООН.

"Днешното ново гласуване, подобно на предишните, бе много полезно, защото продължава да изяснява ситуацията между различните кандидати. Това е положителен етап преди навлизането във финалната фаза", заяви постоянният представител на Франция в ООН Франсоа Делатр.

Целта е да се работи "професионално и колективно, за да препоръчаме възможно най-добрия кандидат в следващите седмици", добави той.

Ключовият въпрос за Гутериш е дали някоя от петте постоянни членки с право на вето се противопоставя на кандидатурата му. Това ще стане ясно в следващото гласуване в началото на октомври, когато петте постоянни членки за пръв път ще ползват цветни бюлетини, отбелязва Асошиейтед прес.

Дипломати обаче предупредиха, че не трябва да се смята, че всичко е решено. На гласуването на 5 октомври петте постоянни членки за пръв път ще могат да наложат вето на някой кандидат и това може да промени ситуацията, ако например Москва реши да блокира Гутериш, отбелязва Франс прес.

"Гутериш продължава да води с голяма разлика, но въпросът е дали някой от гласовете "не насърчавам" срещу него е всъщност вето. Ако има вето (на следващия тур), тогава всичко става отворено", с перспектива за задънена улица и нови преговори, каза дипломатически източник.

По традиция постът генерален секретар на ООН се поема всеки път от различен регион на света. Източноевропейските страни, включително Русия, посочват, че досега не са имали генерален секретар и е техен ред. Досега не е имало и жена генерален секретар и над 50 държави и редица организации водят кампания да бъде избрана първата жена начело на ООН, отбелязва АП.

Фактът, че от девет кандидати най-високо класиралата се жена, Малкора, е изравнена със свой конкурент на четвърто място, разочарова мнозина дипломати. Това е защото такова представяне на практика изключва следващият генерален секретар да е жена - освен ако някоя жена се включи тепърва в надпреварата за най-високия дипломатически пост в света, което все още е възможно, отбелязва Асошиейтед прес.

Постоянният представител на Великобритания в ООН Матю Райкрофт заяви, че кандидатите може да изчакват следващия тур, когато се гласува с цветни бюлетини, за да видят гласовете "не насърчавам" от петте постоянни членки.

"Ако обаче са към дъното на класацията, значи нямат девет положителни гласа. В такъв случай дали ще имат вето или не е без значение, защото трябва да се съберат девет положителни гласа и нито едно вето", посочи Райкрофт.

Последвайте канала на

БТА
3104 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини