Как да компенсираме цял ден седене в офиса

  • 28 юли 2016 14:49

  • 3964
  • 1
Как да компенсираме цял ден седене в офиса
© Getty Images/Guliver

Ако прекарвате деня, седнали може би ще искате да отделите известно време - поне един час, за енергична разходка, знаейки, че по този начин ще противодействате на вредните за здравето ефекти от обездвижването, пише сп. "Лансет", цитирано от БТА.

Анализ на данни за над 1 милион души показва, че е необходима около 60 до 75 минути всекидневна физическа активност с "умерен интензитет", за да се противодейства на продължителното заседяване, опасността от което е сравнима с тази от затлъстяването или тютюнопушенето.

Същевременно добавеният риск от "паркирането" след работа пред телевизора за пет или повече часа е толкова висок, че едночасовата физическа активност е недостатъчна, за да му се противодейства, обяснява Улф Екелунд, един от авторите на изследването от Норвежкото училище по спортни науки. Известно е, че продължителното заседяване в службата и у дома е нездравословно. Предишни проучвания са показали, че обездвижването повишава риска от сърдечносъдови заболявания, диабет, различни видове рак и дори от ранна смърт. За целите на настоящото проучване специалистите са проучили 13 изследвания с данни за прекарваното от хората време в седнало положение, физическата им активност и гледането на телевизия.

Повечето проучвания са обхващали индивиди над 45-годишна възраст. Всички изследвания, с изключение на едно, са направени в САЩ, Западна Европа и Австралия. Изследователите са установили, че при хората с най-високи нива на умерена физическа активност - 60 до 75 минути на ден, е заличен рискът от ранна смърт, свързан с обездвижване в продължение над осем часа дневно. Дори този двигателен режим обаче се е оказал недостатъчен, за да се противодейства на допълнителното заседяване пред телевизора за пет или повече часа.

Световната здравна организация (СЗО) препоръчва минимум 150 минути умерена физическа активност седмично - много по-малка от необходимите 60 минути дневно според авторите на настоящото проучване. Анализирайки данните от четири други изследвания, специалисти под ръководството на Мелъди Динг от университета на Сидни са установили, че през 2013 г. здравословните проблеми, свързани с обездвижването, са стрували на глобалната икономика 67,5 милиарда долара.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
3964 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2016.07.29 | 17:53

1
Компенсирайте стоенето в офиса, като спичелити от тотото и напуснете работа.

Добави коментар

Водещи новини