48 българи с между 3303 и 110 107 долара от американско наследство

  • 27 януари 2016 06:19

  • 2672
  • 4
48 българи с между 3303 и 110 107 долара от американско наследство
© GettyImages/Gulliver

Между 3303 и 110 107 долара. Такива чекове трябва да получат до няколко седмици общо 48 българи и американци на възраст между 10 и 88 г. Парите са част от наследството на покойната им американка Мери Петроф, пише в. "24 часа".

Чековете са подписани миналата седмица от ковчежника на окръг Медисън в щата Илинойс Кърт Пренцлер и са връчени на адвоката на наследниците Майкъл Лаудер. Това става дни, след като местният съд се произнася по случая.

Магистратите разглеждат купища доказателства на няколкодесетки претенденти. Сред документите има стотици удостоверения от България.

Решението е категорично: 48 души имат право да си поделят сумата от 1 360 000 долара, която от 3 години и половина се съхранява в доверителна сметка в американската банка “Колинсвил”.

От тези пари ще бъде приспадната комисионата на фирмите, които предложиха на наследниците помощ по случая.

97-годишната Мери Петроф, която почина през 2011 г. и остави колосално наследство отвъд океана, имаше български корени. Родителите й Атанас и Неда Петрови бяха родом от ловешкото с. Казачево. През 2009 г. Мери наследи сестра си Ан, която почина на 92 г.
Три години и половина продължи битката за наследството.

Тогава, след 8-месечно разследване, в 8 града и 3 села в България бяха открити 30 наследници на покойната Мери.
През 2013 и 2014 г. те пратиха доказателства за това отвъд океана и зачакаха.

Един от претендентите за наследството - Елеазар Плахаров от София, дори проводи на адвокатите в САЩ цялото родословно дърво на фамилията, което доказва родствените връзки с Мери Петроф. “Надявам се това да помогне”, каза тогава Плахаров за “24 часа”.

От 2012 г. “американското наследство” стана основна тема за разговор в ловешкото с. Казачево. Кметството издаде десетки документи, които удостоверяват родствената връзка с богатите американски лели.

2 години по-късно обаче се появиха и американски претенденти за наследството. Ребека Карас и Стив Петроф заявиха, че покойницата им е сродница по линия на българин, емигрирал в Америка. Те също подадоха документи в съда.

Междувременно поне един от българските наследници не дочака наследството и почина.

Атанас и Неда пристигат в Америка на 23 юни 1912 г. с кораба “Кампания” от Ливърпул. По онова време Атанас е на 30, а Неда - на 22 г. Двамата току-що са се венчали. На 21 юни 1914 г. се ражда дъщеря им Мери, а на 14 ноември 1917 г. - по-малката Ан. Бащата Атанас работи в мелница, а жена му Неда върти къщата и гледа децата. С много усилия и лишения през 1930 г. семейството успява да построи малка къща от около 110 кв. м на ул. “Бентън” в Гранит сити, Илинойс. Тъкмо на този адрес семейството е записано в регистрите по преброяването на населението през 1940 г. Там Атанас фигурира като работник, съпругата му Неда - като домакиня, а двете им дъщери - като секретарки.

Атанас умира през 1963 г. Жена му Неда - през 1968 г. Двамата са погребани в гробището Сейнт Джон. Момичетата не се омъжват и след смъртта на майка си продължават да живеят в малката къща на ул. “Бентън” в Гранит сити.

През 1967 г. двете сестри пристигат на гости в родината на татко си и майка си. Остават няколко дни в хотел “България” в София, а после отиват в родното село на баща си - Казачево. През 1997 г. им гостувал един от българските племенници Цветан.

След като състоянието на двете възрастни жени се влошава, те са настанени в старчески дом. През юли 2005 г. бащината им къща е обявена за продажба от техен служебен попечител за 24 000 долара. Година по-късно цената става 50 000 долара, става ясно от местните регистри.

По-малката сестра Ан умира на 92 г. на 10 март 2009 г. Наследява я по-голямата Мери. Тя си отива на 97 г. на 5 септември 2011 г. Последните си дни прекарва в старчески дом в малкото градче Едуардс.

Две седмици след смъртта на Мери, на 20 септември 2011 г., Линда Евърс, която 8 г. преди това е определена за служебен попечител на Мери, подава молба в местния съд да бъде назначена за администратор по наследството. Евърс декларира, че познава имотното състояние на починалата, чието лично имущество надхвърля 1 млн. долара.

Кандидат-администраторката на наследството декларира още, че Мери не се е омъжвала никога, че няма свои или осиновени деца, че родителите й са починали преди нея. В същата декларация споменава, че Мери е имала сестра Ан, която също е починала и не е оставила наследници.

Евърс гарантира, че ще извършва работата си като администратор по наследството честно и почтено. Същия ден съдия Харисън решава, че ако не бъдат открити наследници, с имуществото трябва се процедира по закон - сумата да бъде преведена към местния бюджет.

На 26 октомври 2011 г. регионален вестник публикува съобщение за смъртта на Мери и поканва евентуални кредитори, ако имат претенции, да ги заявят до 25 март 2012 г.

На 3 ноември 2011 г. наследството е застраховано за $ 3 млн. от компанията “Стейт фарм”. Това е рутинна процедура, в случай че адвокат или някой друг отклони средства от наследството.

На 4 юни Линда Евърс отправя молба до съда да одобри окончателния й доклад по имуществото, оставено от Мери Петроф, който съдържа и отчет за приходите и разходите. Евърс съобщава, че в американската преса са публикувани обяви до потенциални наследници и кредитори, но никой не се е явил в указания срок.

В заявлението се декларира, че всички разходи и данъци са платени, а таксите на администратора и адвоката ще бъдат отчислени след одобрение на съда.

Според финалния отчет покойницата е имала няколко сметки във Фърст Колинсвил банк, облигации и други авоари с общ размер 1 364 121 долара и 77 цента. След като се приспадат различни разходи и данъци в размер на $ 30 728,76, както и хонорарите на администратора и адвоката - 12 000 долара, и таксата за банков превод, остават 1 321 293 долара и 1 цент.

На 7 юни 2012 г. съдията разпорежда случаят по наследството на Мери Петроф да бъде приключен и парите да бъдат преведени по сметката на окръг Медисън. Така и става. На 15 юни 2012 г. сумата от чек 134098 е заприходена от ковчежника на Медисън.

Скоро след това 2 фирми - една американска и една, базирана в Будапеща, започват да издирват наследниците в България.

И двете фирми се борят да спечелят вниманието на роднини и да ги направят свои клиенти. В надпреварата предложението им за комисиона започва от 30% от наследството и стига до 15%.

Успоредно с тях бяха издирени напълно безвъзмездно 30 роднини на емигрантите Атанас и Неда Петрови. Един от щастливите наследници е клошар в Ловеч, установи “24 часа". Когато преди 3 г. съобщили на Иван Хитов, че може да получи няколко хиляди, той не повярвал на ушите си. После казал, че ако успее да се пребори за своя дял от наследството, ще си купи гарсониера.

Той е ветеринарен фелдшер, но близо 15 г. живее на улицата. Сред другите претенденти за наследството са директор на престижно училище в Ловеч, общински съветник от Левски, бивш журналист от Бургас, адвокат, бизнесмен и журналистка от София, дузина пенсионери.

“Знаехме, че имаме лели в САЩ, но не и че са оставили наследство", казаха част от наследниците от Ловеч, Левски, София, Плевен, Търново, Бургас, Варна, Севлиево, Казачево, Врабево и Михалци. За друга част от роднините новината, че са имали богати лели в САЩ, дойде като гръм от ясно небе.

Последвайте канала на

Novini.bg
2672 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
IBRAHIMOVIC

2017.03.25 | 17:30

4
EI ZA PARI HORATA NA KVO SA SPOSOBNI,TE NE YA VIJDALI PAK IZPRATILI RODOSLOVNO DARVO OT BULGARIA:))
Cve

2016.01.29 | 09:47

2
Абе ти все едно няма да го изпратиш! Айде бъди честен?!
alex

2017.03.25 | 17:30

3
В интерес на истината, ако това беше се случило в България, отдавна с някой подправен документза дарение парите щяха да влязат в сметката на я адвокат,я общински съветник или кмет.
ina

2016.01.27 | 19:27

1
всъщност има много такива слу4аи в Америка. И много фирми, които с това си изкарват хляба

Добави коментар

Водещи новини