Началната заплата на учителите не трябва да е по-ниска от 1200 лева, смята Янка Такева

  • 10 юни 2015 14:12

  • 2426
  • 4
Началната заплата на учителите не трябва да е по-ниска от 1200 лева, смята Янка Такева
© Булфото

Трябва да има много висок скок на работните заплати в средното образование, като началната заплата на учителите не трябва да е по-ниска от 1200 лева.

Това заяви днес председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева на конференцията "Взаимодействието между средното и висшето образование - перспективи и решения". За да се повиши статусът на българския учител, в законопроекта за предучилищното и училищното образование, трябва да се заложи нов модел на финансиране на средното образование и да се увеличат средствата за него, посочи Такева. Тя каза, че през 2015 г. средното образование у нас се финансира с 2,9 процента от БВП, като такъв процент няма и в Гана. Крайно време е да се въведе нов модел на финансиране на средното образование, за да се избегне зависимостта на учителите от учениците и от делегираните бюджети, коментира Такева.

Председателят на СБУ постави и въпроса преподаватели от университетите да преподават в училищата, а учители срещу хонорари да преподават в университетите. Това ще помогне на учители да станат доктори, доценти или професори, обясни Такева. По думите й от 30 години само 16 учители са с докторска степен и те работят в образованието, но нито един от тях не е допуснат до доцентска и професорска длъжност.

СБУ ще настоява да се открие Национален изследователски институт по образованието, за да се изследват развитието и етапите в образователната ни система, каза Янка Такева. Тя съобщи, че СБУ и Икономическият и социален съвет са направили изследване сред 2350 ученици в 12-и клас от всички видове училища. В него питаме учениците какво искат да се промени в средното и във висшето образование и къде виждат своята реализация, уточни Такева. Тя обясни, че данните от изследването ще бъде обобщени от социологическа агенция, но в анкетите към него учениците заявявали, че биха се реализирали на пазара на труда у нас, ако има устойчиви работни места и ако ги подготвят добре в училищата и в университетите. Работната заплата не е определящ фактор в отговорите на учениците, каза Такева, предаде БТА.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
2426 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
Васил

2015.06.24 | 10:53

4
Не 1200 лв, а 2 500 лв,да е. Също на Пенсионерите по 1500 лв-пенсия,на полицаите по 2 500 лв,на Пожарникарите- 2 000 лв;на военните по 5000 лв,на докторите по 5 000 лв,и на всички такива,ДАНЪЧНИ,ИНСПЕКЦИИ РАЗНИ. госпожо Такева,кажете само от къде??? Какво в България,работи? Заводи ли,фабрики ли, земеделие ли,животновъдство ли,какво???? Защо образованието,се крие зад заплати???А децата ни лейки. Да ги закрият тези училища. В градините учителите с много по-малки заплати ,правят чудеса.Поклон. Който не може,като гореспоменатите,да ги закрият!!!

2015.06.24 | 10:52

3
пари за мързеливи учители като вас - не ! В чужбина образованието е отлично, учителите обясняват много по-добре - тук не се практикува, та няма да има !

2015.06.19 | 19:44

2
...нема лошо да скокне 2000-3000, ма не щът гадовете, не дават-скръндзи!
Асистент

2015.06.13 | 21:22

1
Аз с удоволствие бих се съгласил за вземам лекторски в училище, но надали учителите биха се съгласили да работят в университета (поне във Великотърновския) за 3 лева на час, които даже не се знае коя година ще получат. Още повече, че там ще се сблъскат с резултатите от собствената си работа. Направете справка за заплатите на асистентите и чак тогава предлагайте такива идеи. Учителите работят в университетите само в случай, че са докторанти и това им е задължение.

Добави коментар

Водещи новини