Посланици от ЕС: България да чуе съдиите, искащи промяна

  • 22 декември 2014 13:37

  • 3228
  • 25
Посланици от ЕС: България да чуе съдиите, искащи промяна
© Булфото

Посланиците на седем страни от Европейския съюз призоваваха за реформи в съдебната система на България и изразиха подкрепа за съдиите, обявили се срещу Владимира Янева и заместниците ѝ, в отвореното писмо, разпространено от дипломатите. Писмото изтече в неделя вечер в някои медии, но едва днес бе официално публикувано от посолствата.

Около три седмици след острото изказване на френския посланик в София Ксавие дьо Кабан, който обяви пред БТВ, че в българската съдебна система има „гнили ябълки” и разкри детайли около скандалните действия на съдия Румяна Ченалова от Софийския градски съд по делото за несъстоятелност на две френски дружества.

Сега той и посланиците на Австрия, Белгия, Холандия, Дания, Великобритания и Финландия призовават магистратите, които „ще бъдат ключовите действащи лица, които да направят така, че реформираната съдебна система да работи”, да бъдат чути.

Дипломатите отчитат като успех приетата стратегия за съдебна реформа, но припомнят, че институциите дължат „задълбочен отговор” към изразената от определена група магистрати загриженост за проблемите в СГС.

„Когато група от уважавани професионалисти изразяват загриженост и повдигат подобни въпроси, те заслужават специално внимание и задълбочен отговор. Това е положителен знак за едно отворено, демократично общество, в което хората чувстват, че могат да изразят своето мнение по въпроси като тези”, пишат посланиците, припомняйки безпрецедентното искане на 15 съдии от най-големия окръжен съд в страната за оставка на председателя Владимира Янева и заместниците ѝ.

Те припомнят протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски, отбелязвайки, че „събитията от лятото на 2013 г. показаха, че на българското гражданско общество не липсват нито смелост, нито умения и знания да се изправи срещу неприемливата арогантност на „олигархията”.

„Властите, както и работещите активно в областта на правосъдието българи трябва да се възползват максимално от този процес. Всеки народ заслужава съдебна система, в която има доверие. Българският народ не по-малко от останалите. По този път имате нашата подкрепа”, заключват посланиците.

Ето писмото на дипломатите от седемте страни на ЕС:


„Това, че българите обсъждат управлението на съдебната система, е добър знак. На 10 декември 2014 г. петнадесет съдии от Софийски градски съд – ключова юрисдикция в държавата, отговорна за някои от най-чувствителните дела, публикуваха отворено писмо до Висшия съдебен съвет с призив за оставката на председателя на съда и двама от четиримата й заместника. На следващия ден 25 други съдии от Софийски районен съд се присъединиха към протеста на колегите си. След това същото направи и Съюзът на съдиите в България. Много други съдии също изразиха подкрепа за колеги си. На 18 декември 33 адвокати подкрепиха инициативата.

Председателят и заместниците й незабавно отхвърлиха призива за оставка и твърденията в отвореното писмо. Не сме ние хората, които да отсъдят кой има право и кой няма в случая. Но самият факт, че съдиите повдигнаха тези въпроси е в полза на българската съдебна система и обществото.

Когато група от уважавани професионалисти изразяват загриженост и повдигат подобни въпроси, те заслужават специално внимание и задълбочен отговор. Това е положителен знак за едно отворено, демократично общество, в което хората чувстват, че могат да изразят своето мнение по въпроси като тези. Разбира се, протестите на гражданското общество през 2013 г. бяха подобен важен момент за България. Отговорът на институциите към тази загриженост е от решаващо значение.

Отличителен белег на отвореното и демократично общество са неговите независими институции, способни да действат без политически натиск: това включва независима съдебна система, която може да разследва, повдига обвинение, осъжда и вкарва в затвора без страх или протекции над когото и да било, както и възможността на правоприлагащите органи и правосъдните институции да покажат адекватна, твърда и прозрачна реакция в отделните случаи. Положителни примери на такива практики вече бяха дадени и добре приети на други места в региона.

Свидетели сме на положително развитие и в България, включително с приетата, на 17 декември от Министерския Съвет, Стратегия за реформа в съдебната система. Народните представители също ще имат огромна отговорност при прегледа на текстовете, които ще поставят основата на тази толкова нужна реформа.

В крайна сметка магистратите ще бъдат ключовите действащи лица, които да направят така, че реформираната съдебна система да работи. Много от тях са посветили време в размисли относно какво трябва да се направи и как. Техните усилия трябва да бъдат признати, а мнението им чуто.

Събитията от лятото на 2013 г. показаха, че на българското гражданско общество не липсват нито смелост, нито умения и знания да се изправи срещу неприемливата арогантност на “олигархията”. Гражданското общество е все по-чувствително към проблемите и не може да разбере защо българските граждани не могат да се възползват от същите права и ценности, които са в основата на Европейския съюз, и от които се възползват гражданите на останалите страни-членки на ЕС.

Като европейски партньори на България ние сме поели ангажимента да подкрепяме страната за достигане на най-високите стандарти в правосъдието и върховенството на закона. Вярваме, че това е наш дълг. По силата на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) тези въпроси се обсъждат от държавите-членки на Европейския съюз и всички ние (включително България) одобряваме официалните заключения относно напредъка на страната. Следователно това не е просто един вътрешен въпрос. На МСП обаче не трябва да се гледа като на чуждо тяло, или като на критики от чужбина. Неговата цел е да бъде инструмент за подкрепа, подпомагащ промяната в България. Той служи за проверка до каква степен са спазени промените, с които се ангажираха българските власти в момента на присъединяването към ЕС. Властите, както и работещите активно в областта на правосъдието българи, трябва да се възползват максимално от този процес.

Всеки народ заслужава съдебна система, в която има доверие. Българският народ не по-малко от останалите. По този път имате нашата подкрепа.

Роланд Хаузер, посланик на Австрия
Аник ван Калстер, посланик на Белгия
Кристиан Кьонигсфелт, посланик на Дания
Джонатан Алън, посланик на Обединено кралство
Том ван Оорсхот, посланик на Холандия
Хари Салми, посланик на Финландия
Ксавие Лапер дьо Кабан, посланик на Франция”

Последвайте канала на

Десислава Станева
3228 25

Свързани новини

Коментари 25

Добави коментар
koko

2014.12.23 | 12:11

25
Прав си! В чугунената ти глава само С Корея и матушката се въртят. Това писми е писмо от приятели загрижени за болен човек какъвто е България в следствие 45+25 години комуноолигархично управление!!
христо стоичков

2014.12.23 | 12:10

24
Съдят испанската принцеса Кристина за укрити данъци САМО ПИТАМ: ТОВА КОГА ЩЕ СТАНЕ ТУКА С ТОЗИ СЪД... А ИНАЧЕ СИ ЖИВЕЙТЕ В ШИБАНАТА БГ

2014.12.23 | 12:10

23
Ако се сменят съдиите,това нищо няма да промени,само ще си насложат поредните протежета.Да се понижат само мързеливите и немарливите.Необходим е контрол и спазване на закона,особено на европейския закон,на българския му нямаме особено доверие.Политическите босове дирижират съдебната система,а това е престъпно.

2014.12.23 | 01:28

22
Как е пропуснал американския посланик да подпише това писмо? Не може да бъде. Западни наглеци, изпълняват поръчка. Жалко,че няма бг власт, която да ги постави на мястото. Когато подкрепиха соросидните протести трябваше да бъдат изгонени. няма никаква полза от добри отношения с тези западни държави само техните корпорации идват да ни заробват.
хахо

2014.12.23 | 01:28

21
да се сменят абсолютно всички съдии а прокурорите вън от съдебната система
гела мара и камшик тУдора

2014.12.23 | 01:28

20
сбирщина от некачествени хора
хахо

2014.12.23 | 01:28

19
да се сменят труженичките от тоя бардак

2014.12.23 | 01:28

18
гнили ябълки
хахо

2014.12.23 | 01:28

17
Тарифата е около 100К еур за съдия в СО и около двойно за съдия в София. Та искам да кажа че и тия 15-те съдии не са чисти, по-скоро не им изнася тая наглата да е шеф на сгс. Няма никой чист от тия магистрати. Всичките не просто бъркат в кацата с меда - искат целите да скочат вътре.

2014.12.22 | 17:27

16
А НЕЩО КОЛОНИЯ ДА СТАНЕМ НЕ ИСКАТ ЛИ? ФРЕНСКА НАПРИМЕР? А КАБАН?

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини