Животът на земята дошъл от Космоса

  • 25 ноември 2014 11:08

  • 3076
  • 0
Животът на земята дошъл от Космоса
©

При връщането от орбита на спътника "Фотон-М"-4 руски учени експериментално потвърдиха, че е възможно животът на Земята да е бил донесен от метеорити от Космоса, заяви научният сътрудник на Института по микробиология на Руската академия на науките Александър Слободкин, цитиран от ТАСС.

"Успяхме да докажем, че една от термофилните ни бактерии може да оцелее на повърхността на метеорит при минаването му през плътните слоеве на атмосферата", каза той в рамките на 15-ата конференция по космическа биология и авиокосмическа медицина в Москва. По думите му по повърхността на апарата били поставени две шайби с диаметър 10 см и дебелина 1 см, като във всяка от тях имало 12 гнезда, в които били поставени 15 милиграма образци от различни бактерии.

След това гнездата били запечатани. След връщането на апарата живи образци от една линия бактерии били намерени в 3 от 24-те гнезда.

"Пломбите на редица гнезда са паднали по време на полета", поясни ученият. От 11-те термофилни и 4-те спорообразуващи бактерии при полета в Космоса и връщането на Земята е оцеляла една-единствена линия бактерии, като при това учените се затрудняват да определят точното количество оцелели микроорганизми.

"Оцелелите клетки са единици, дори не и стотици”, съобщиха от РАН. Бактериите са били поставени в хранителна среда и те веднага започнали да се размножават.

Това е допълнително доказателство на хипотезата за панспермията. Експеримент на руски учени, проведен на борда на научния спътник „Бион-М1” през 2013 г., вече веднъж доказа възможността животът на Земята да е донесен от Космоса. Тогава един термофилен щам на бактерия, съществуваща в безкислородна среда, успя да оцелее в Космоса и дори при преминаването през земната атмосфера.

"Фотон”, който заради дрозофилите и геконите на борда му бе наречен сексспътник, бе изстрелян на 18 юли и се върна на Земята на 1 септември т. г. Петте гекона за съжаление не успяха да оцелеят.

„Метеорити могат да донесат микроорганизми от космическото пространство, които не загиват при преминаване през плътните слоеве на атмосферата, когато всяко преминаващо тяло се нагрява до няколко хиляди градуса по Целзий”, твърдят учените.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
3076 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини