Военните спряха поръчка за 20 млн. лв. заради офшорка на Цветан Василев

  • 30 октомври 2014 20:43

  • 1864
  • 0
Военните спряха поръчка за 20 млн. лв. заради офшорка на Цветан Василев
© Булфото

Обществената поръчка за ремонт и за възстановяване летателната годност на 4 хеликоптера МИ-17 на стойност 20 млн. лв. беше спряна от Министерство на отбраната, твърди „Труд".

На 24 октомври в протокол на комисия от военното министерство се казва най-общо, че фирмата, поканена за изпълнение на поръчката, е собственост на офшорна фирма и няма право да участва в обществени поръчки. Комисията е поканила за участие единствено фирма „Авионамс" АД. Това е бившият военен завод ТЕРЕМ „Георги Бенковски"-Пловдив, който беше приватизиран преди четири години. В обяснителните си бележки комисията обяснява, че чрез търговския регистър са установили, че мажоритарен собственик на „Авионамс" АД е дружество „Хедж Инвестмънт България" АД. На 6 март 2012 г. от Корпоративна търговска банка съобщават официално, че банката увеличава капитала в дружеството с 900 акции по 1000 лв.

В документите на военната комисия е записано още, че мажоритарен собственик на „Хедж Инвестмънт България" АД е фирма „EFV International Financial ventures" LTD, която е регистрирана на Британските вирджински острови. Според Закона за икономическите и финансовите взаимоотношения  с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, който беше приет през лятото, фирми в офшорни зони няма право да участват в обществени поръчки. През декември 2011 г. фирма „Дунарит" АД, която също е близка до Цветан Василев, купи от МО шест хеликоптера МИ-17, които по-късно бяха ремонтирани в ТЕРЕМ - „Георги Бенковски"-Пловдив. 

Обществената поръчка беше обявена през май месец. Тогава стана ясно, че в заданието могат да участват само българските фирми ТЕРЕМ "Летец" и бившият ТЕРЕМ "Георги Бенковски"-Пловдив (сега "Авионамс"), тъй като през лятото на 2012 г. България и Русия подписаха споразумение за ремонт и за възстановяване летателната годност на хеликоптерите МИ-17 и МИ-24 и тези два завода получиха лицензи.

Министерството на отбраната обяви обществена поръчка за подписване на рамково споразумение за 7 години. Сумата от 20 млн. лв. е ориентировъчна, тъй като в заданието е посочено, че ще има и "непланови доставки на оборудване и консумативи. Голяма част от парите ще отидат в Русия, която единствена има лиценз да ремонтира двигатели,  редуктури и агрегати по машината.

В момента българските ВВС имат над 20 хеликоптера: 12 "Кугър", 3 "Пантер", 6 МИ-24, 4 МИ-17, 6 "Бел" и няколко приземени МИ-14. Комисия на Министерство на отбраната открила, че мажоритарен собственик на фирмата, спечелили конкурса, е регистрирана на Британските вирджински острови. 

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1864 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини