Има риск от епидемии, ако екарисажите спрат работа

  • 30 октомври 2014 13:12

  • 2060
  • 0
Има риск от епидемии, ако екарисажите спрат работа
©

Агенцията по безопасност на храните прехвърли отговорността за проблемите с екарисажите във Варна и Шумен върху земеделското министерство. Двата екарисажа спират дейността си от 1-ви ноември, тъй като Агенцията не им е плащала нито лев тази година от дължимите близо 4 милиона лева.

Българската агенция по храните е само чекмедже за пари между Министерството на финансите, Министерството на земеделието и двата екарисажа в Шумен и Варна, така образно се изрази директорът на Агенцията Пламен Моллов, цитиран от БНР. Според него нужните пари за двата екарисажа в размер на десет милиона лева са заложени в бюджета, но са в сметката на Министерството на земеделието и не достигат до Агенцията, която трябва да се разплати. Моллов твърди, че е написал поне десет доклада до агроведомството, които са останали без резултат. Той дори каза, че не може да потвърди дали парите са налични действително по сметките или са изхарчени за нещо друго.

Ситуацията е изключително обезпокоителна, коментира директорът на Агенцията по храните и допълни: "Има резервни варианти, които обаче дори не искам да коментирам. Според запознати, единственият вариант е загробване на умрелите животни на място. Това обаче е временно решение на проблема. От Министерството на земеделието се ангажираха, че по-късно през деня ще коментират казуса".

Екарисажите във Варна и Шумен спират да събират трупове на умрели животни от цялата страна от 1-ви ноември заради липсата на финансови средства. Агенцията по безопасност на храните не е плащала за дейността от декември миналата година, посочи управителят на Шуменския екарисаж Мирослав Александров. Специалистите тепърва ще оценяват риска от епидемии, физическите ни възможности са изчерпани, призна Александров.

Причината е финансова. Но в закона е указано, че тези разходи са за сметка на държавния бюджет. Последното ни разплащане беше миналата година – декември месец. Агенцията по храните ни дължи около 4 милиона лева. Това е само за екарисажа в Шумен. В нормална обстановка, когато няма бум на заболявания, нашето предприятие събира и обработва около 350–400 тона умрели животни месечно. И по 700–800 тона, когато има усложнена обстановка, както беше през август с болестта "син език". Във Варненския екарисаж се събира същото количество животни, каза още Михаил Александров.

 

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2060 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини