Всеки трети българин е дал подкуп през последната година

  • 30 август 2014 06:32

  • 1394
  • 9
Всеки трети българин е дал подкуп през последната година
©

Корупцията в България достигна рекордни нива за последните 15 години - всеки трети българин е дал подкуп през последните 12 месеца. Според проучване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) и "Витоша Рисърч" 29.3% от пълнолетните граждани, или 1.9 млн. души, са дали пари, подарък или услуга на служители в обществения сектор.

Според данните през 2014 г. е регистрирано най-високото равнище на административна корупция и корупционен натиск от страна на администрацията в периода след 1999 г. Тя се променя в пряка зависимост от политическия цикъл. "Всяко следващо правителство използва антикорупционна риторика или натиск в началото на мандата си, които в период от една-две години отстъпват на "старите" утвърдени форми на корупционно поведение, политически фаворитизъм и клиентелни взаимоотношения", посочват от ЦИД. Рекордните нива поставят страната ни на челните места в Европа сред страните със сериозен корупционен проблем. В същото време страната на практика няма механизми за противодействия на ширещото се рушветчийство сред служителите в обществения сектор, пише в. Сега.

Данните очертават и друга стряскаща тенденция. Българите сме борци с корупцията само на думи. Отхвърляме я морално, но реалното поведение на повечето хора е прокорупционно и те са готови да дават подкупи за решаване на всекидневни проблеми. Около 70% от анкетираните са показали висока и средна степен на склонност да участват в корупционни сделки. Единствената добра новина е, че делът на тези, които не са склонни да дават пари, за да получат административна услуга, е нараснал за последните 13 години от 25% на 33%. Корупцията е проникнала във всички сфери, показва още изследването. Ако през 2001 г. около 79% от гражданите са смятали, че съществува вероятност да им бъде оказан корупционен натиск, то през 2014 г. практически всички (94%) очакват да им бъде поискано "нещо". Практическата ненаказуемост на корупцията я превръща в печеливша стратегия и "необходимо зло".

"Нейните мащаби са достатъчно големи, за да я превърнат в трайна черта на взаимоотношенията между гражданите и администрацията и в този смисъл корупцията в България се превръща в допълнителен квазиданък", се казва още в анализа. В съотношението между моралните и рационалните мотиви за корупционно поведение водещи са рационалните, като хората стигат до извода, че когато корупцията е широко разпространена, е по-рационално да си корумпиран, отколкото да си морален. "Фактът, че повечето граждани морално отхвърлят корупцията, но са склонни да участват и участват в подобни взаимоотношения, показва, че в българското общество е налице структурен проблем. Корупцията е станала норма и цена на значителна част от административните услуги", смятат анализаторите.

Според изследването слабите резултати в борбата с корупцията се дължат на факта, че "контролната система е обект на корупционен натиск и поради това е непрозрачна и неефективна". Налице са постоянни опити за политическо и икономическо въздействие върху контролните органи, което прави техните действия избирателни и в много случаи показни. Това подкопава ефективността на съдебна власт и полицията. "Кулминацията на това въздействие бе достигната при банковата криза в средата на 2014 г., при която прокуратурата и ДАНС на практика попречиха на БНБ да се намеси и да защити интересите на вложителите", се твърди в анализа на изследването.

Според авторите му в органите и институциите на контролната система (с малки изключения) липсват механизми за прозрачност и отчетност, ясно поставени цели, оценка на ефективността и ефикасността на работата. Изводите се потвърждават и от данните на НСИ за броя на осъдените за корупция и злоупотреба със служебно положение. Ако през 1999 г. техният брой е бил 447 души, то през 2012 г. те са едва 130.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1394 9

Свързани новини

Коментари 9

Добави коментар
vaskata

2014.08.30 | 11:33

9
Ами като има кой да ги взима тези подкупи защо да не даваме????
bulgarin

2014.08.30 | 11:33

8
neznam kakvi podkupi sme dali .. ama az nqmam pari pak shte davam podkupi ..
ГОГО

2014.08.30 | 11:33

7
ТОЛКОВА ЛИ ЖИВЕЯТ В СОФИЯ

2014.08.30 | 11:33

6
Такова падение на държавата до сега не е било,да тежи на съвестта на малоумниците подкрепили подкупните другари
BBisPedal

2014.08.30 | 11:32

5
Рапортувайте профила на Боко Тиквата във фейсбук за да му свалят профила от централата в Пало Алто! Колкото повече хора и по-често го правят, толкова по-бързо ще му изтрият профила! Така няма да слушаме безсмислиците на този простак! Профилът е „Boyko Borissov”! На профила има бутон „Message и многоточие”. Натискате многоточието и след това „Report” и продължавате. Процедурата отнема 30 секунди!
Пиночет

2014.08.30 | 11:32

4
Подкупи дават тия където имат пари, за да изкарат още повече. Подкупите взимат тия където имат и власт и пари. Е как тая измет да не я събереш на стадиона заедно, и да си платят и куршумите преди разстрела?

2014.08.30 | 11:32

3
Който си печели парите честно,не дава подкупи.

2014.08.30 | 11:31

2
Герим до герима под поилото на с.Загражден на р.Дунав.Пуснати са 4 герима от по над сто метра от двама рибари и всяка сутрин се прибира рибата и се презареждат на ново с нови рибета.Подаден е сигнал до ИАРА гр. Плевен,но реакция никаква.Явно в БГ-то всички сме роднини....

2014.08.30 | 10:40

1
Всички,които дават подкуп,дават храна на корупцията.Спасението е война на подкупите.

Добави коментар

Водещи новини